Eşitlik Kazandırır! Roketsan’a WEPs Tanıtım Toplantısında Plaket Takdim Edildi

Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi (UN Global Compact) ve Birleşmiş Milletler Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadının Güçlenmesi Birimi (UN Women) tarafından oluşturulan Women’s Empowerment Principles’ın (WEPs – Kadının Güçlenmesi Prensipleri) dünyada 1.200’den fazla imzacısı bulunuyor.

Roketsan, Türkiye’den WEPs ilkelerine imza veren 148 firmanın arasında yer alıyor.

“Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Uygulama Rehberi”nin Tanıtım Toplantısı, 25 Ocak 2017 tarihinde, kadının güçlenmesi konusunda gerçekleştirilecek olan çalışmalarda özel sektörde faaliyet gösteren şirketlere yol gösterici olması amacıyla İstanbul’da gerçekleştirildi.

“Eşitlik Kazandırır” sloganı ile düzenlenen etkinliğe Roketsan’ı temsilen İnsan Kaynakları ve Eğitim Direktörü Devrim SİMAV UYSAL katılım gösterdi. Etkinlik kapsamında, WEPs ilkelerine imza veren tüm firmalara plaket takdim edildi.

Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) temel olarak 7 ilkeden oluşuyor.

  1. Cinsiyet Eşitliği İçin Üst Düzey Kurumsal Liderlik Sağlanması
  1. Tüm Kadın ve Erkeklere İşte Adil Davranılması, İnsan Haklarına ve Ayrım Yapmama İlkesine Saygı Gösterilmesi, Bu İlkelerin Desteklenmesi
  1. Tüm Kadın ve Erkeklere Sağlık, Güvenlik ve Refah Sağlanması
  1. Kadınların Eğitim, Kurs ve Profesyonel Gelişim İmkânlarıyla Desteklenmesi
  1. Kadınları Güçlendiren Girişimci Gelişimi, Tedarik Zinciri ve Pazarlama Yöntemlerinin Uygulanması
  1. Toplumsal İnisiyatifler ve Destekler Aracılığıyla Eşitliğin Teşvik Edilmesi
  1. Cinsiyet Eşitliğinin Sağlanması İçin Gelişimin Ölçülmesi ve Halka Açık Raporlanması (Kaynak: UN Global Compact Türkiye)

“Kadının Güçlenmesi Prensipleri (WEPs) Uygulama Rehberi”, yukarıda belirtilen 7 ilkeye uymayı taahhüt eden şirketlere kadın-erkek eşitliği ile ilgili temel kavramlar, mevcut durum analizi için bir form, bazı şirketlerin uygulama örnekleri ve her bir prensip için izlenebilecek yöntemler ve geliştirilebilecek uygulamalar hakkında kapsamlı bir yol haritası sunuyor.

Global Compact Türkiye websayfasında söz konusu etkinlik ile ilgili detaylı bilgilendirme yer almaktadır.

http://www.globalcompactturkiye.org/is-dunyasi-esitlik-kazandirir-dedi/