Kurumsal

1988 yılında ulusal füze ve roket programlarında öncü olmak üzere Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla kurulan Roketsan, bugün Türkiye savunma sanayisinin teknoloji üreten stratejik merkezlerinden biridir.


1988 yılında ulusal füze ve roket programlarında öncü olmak üzere Savunma Sanayii İcra Komitesi kararıyla kurulan Roketsan, bugün Türkiye savunma sanayinin teknoloji üreten stratejik merkezlerinden biridir. Roket ve füze sistemleriyle ülke savunmasına hizmet etme, Türkiye’nin teknolojik altyapısına katkıda bulunma misyonu, deniz altından uzaya roket ve füze teknolojilerinde lider kuruluş olma, özgün ürünleri ve ileri teknolojisi ile dünyada ilk 50 firma arasında yer alma vizyonuyla hareket eden Roketsan; deneyimli, nitelikli ve dinamik insan kaynağı ile sektöre yön vermektedir.

Mühendislik geliştirme çalışmaları ile savunma sanayinin ihtiyaç duyduğu teknolojileri geliştiren Roketsan; özgün tasarımları ve üretimleri ile alanında liderdir. Yapısal, termal, mekanik tasarımlar; iç balistik; güdüm-kontrol, silah sistemleri, aerodinamik, kompozit malzeme, yakıt sistemleri ve harp başlığı teknolojilerinde uzmanlaşmış olan Roketsan, ulusal ve uluslararası projelerin güvenilir ortağıdır. Roketsan yurt içinde 1599, yurt dışında 649 firma ile yoğun bir şekilde çalışır; yurt içinde 380, yurt dışında 326 imalatçı alt yüklenici ile iş birliği yapmaktadır.

Ülkemiz Roketsan’ın kuruluşuyla, kimyasal girdilerin üretimi, kompozit malzeme ve yapı teknolojileri, çevresel testler, statik ateşleme, atışlı testlere ilişkin tüm ölçüm ve kayıt olanakları gibi kritik teknolojik yeteneklere ve sistem düzeyinde sorumluluk alacak bilgi ve tecrübeye kavuşmuştur. Roketsan bugün, çalışmaları ülke sınırlarını aşan, kendi teknoloji alanındaki NATO programlarına katılan, ürünlerini dost ülkelerin silahlı kuvvetlerinin hizmetine sunan bir kuruluştur.

107, 122 ve 302 milimetre topçu silah sistemleri, hava savunma programları, tanksavar füzeleri, hassas güdümlü mühimmat, uzay ve uydu projeleri, bilgisayarlı simülasyon ve donanımlı kapalı döngü simülasyon sistemleri içeren elektronik harp destek merkezi kurulması çalışmaları ile Roketsan, Türkiye’nin güvenlik kalelerinden biridir.

Bu büyük gelişim, her şeyden önce Roketsan ve Türk Silahlı Kuvvetleri uzmanlarının yakın işbirliği içinde çalışmalarının eseridir. Bu anlayış, gelecekteki çalışmaları yönlendirecek ve stratejileri belirleyecektir. Yurdumuzdaki ve tüm dost ülkelerdeki kullanıcılarla yakın işbirliği içinde çalışılarak en uygun çözümlere ulaşılacaktır. Tarihinden aldığı güçle misyonunu yerine getiren, potansiyeline duyduğu güvenle stratejik vizyonunu sürekli genişleten Roketsan, daha güvenli bir Türkiye için tüm gücüyle çalışmaya devam edecektir.