Roketsan, 2019 IDEF’te Göz Dolduruyor

Roketsan, 30 Nisan – 3 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenen IDEF 14’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda son teknoloji ürün ve yetenekleriyle ziyaretçilerin beğenisini topluyor.

Dünyanın dört bir yanından savunma sanayii alanında önde gelen firmalara ev sahipliği yapan fuarda, Roketsan standında Mikro Uydu Fırlatma Sistemi, YATAĞAN, TANOK, ATMACA, ALKA ve CİDA gibi yeni ürünler sergileniyor.

Roketsan, fuarın birinci ve ikinci gününde gerçekleştirilen çeşitli imza törenleri ile yeni iş birliklerini duyurdu.

Roketsan ve Tübitak SAGE arasında uçak bombalarında kullanılan TST 101 Tapa Komplesi’nin geliştirilmesi ve üretimi konusunda bir İş Birliği Protokolü imzalandı. Yerli ve millî üretime katkıda bulunacak bu iş birliği sonucunda Türkiye’nin, geniş bir pazara sahip olan MK-80 serisi uçaktan atılan genel maksat bomba tapalarına ilişkin uluslararası savunma sanayii pazarındaki konumunun güçlenmesi bekleniyor.

Roketsan ve Aselsan arasında Vurucu Çok Rotorlu İHA Sistemi’nin Geliştirilmesi konusunda iş birliği anlaşması imzalandı. Bu anlaşma ile Aselsan’ın geliştirdiği Çok Rotorlu İnsansız Hava Aracı (İHA) Sistemi’ne Roketsan tarafından geliştirilen İHA Mühimmatı’nın (RİHAM) entegrasyonu sağlanacak. Bu iş birliği sonucunda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin önemli bir ihtiyacı daha karşılanmış olacak.

ALTAY Millî Tankı Seri Üretim Projesi Alt Yüklenici Sözleşmesi’ni, ana yüklenici BMC ve alt yükleniciler Roketsan, Aselsan, Havelsan ve MKEK imzaladı. Türkiye’nin millî ana muharebe tankı ALTAY, muharebe deneyimlerinden ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nin geleceğe yönelik ihtiyaçlarından yola çıkılarak geliştirildi. ALTAY’ın en gelişmiş korumaya sahip ana muharebe tankı olması bekleniyor.

SSB; Roketsan, Havelsan, Aselsan, TUSAŞ, TÜBİTAK SAGE, STM ve TEİ ile SavNET Bağlantı Protokolü’ne imza attı.

Roketsan tarafından ATA Silah Sanayi ve AKDAŞ Makine ile İş Birliği Niyet Anlaşmaları imzalandı.

Millî Savunma Bakanı Hulusi AKAR, İçişleri Bakanı Süleyman SOYLU, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK, MİT Müsteşarı Hakan FİDAN, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar GÜLER, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan KÜÇÜKAKYÜZ, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif ÇETİN ve beraberindeki heyetlere standımızı ziyaretleri sırasında yeni ürün ve sistemlerimiz konusunda detaylı sunumlar yapıldı.

Pakistan, Malezya, Vietnam, Umman, Sırbistan, Etiyopya, Brezilya, Kazakistan, Arnavutluk, Ukrayna, Azerbaycan, Birleşik Krallık, Amerika Birleşik Devletleri, İtalya, Fransa, Litvanya, Gambiya, Bahreyn, Rusya, Belarus, Tunus, Slovakya, Uganda, Filipinler, Türkmenistan, Şili, Özbekistan, Mali, Somali, Endonezya, Nijerya, Kuveyt, Güney Kore, Çek Cumhuriyeti ve Zimbabve delegasyonlarıyla görüşmeler gerçekleştirildi.

Roketsan standı yerli ve yabancı basının ilgisini topladı. Fuar sırasında Anadolu Ajans, CNN Türk, Sabah, Hürriyet, TRT, Bloomberg HT, Ulusal Kanal, Yeni Şafak, Kanal 24, Kanal 7, A Haber, Donanım Haber, Army Recognition ve Aviation Week Roketsan yetkilileri ile röportaj yaptı.