Türkiye’nin İlk Roket Yarışması Roketsan’dan

Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) tarafından 20-23 Eylül’de İstanbul’da gerçekleştirilen TEKNOFEST kapsamında, Roketsan desteğiyle Akhisar’daki Hisar Atış Merkezi’nde Roket Yarışması düzenlendi.

Lise ve lisans öğrencilerinden oluşan 28 takımın katıldığı yarışma, ABD’den sonra ilk kez Türkiye’de başarıyla gerçekleştirilerek tarihe geçti. Öğrenciler alçak ve yüksek irtifa olmak üzere 2 farklı kategoride yarıştı.

Roketçiliğin temel esaslarını genç nesillerin deneyimleyerek öğrenmesine fırsat sunan Roket Yarışması’nda Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa VARANK ve T3 Vakfı Mütevelli Heyeti Başkanı Selçuk BAYRAKTAR, yarışmacıların hazırladıkları roketlerin fırlatılma anlarını izledi.

Gökova Adile Mermerci Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nden Gökova Roket Takımı alçak irtifa kategorisinde birinciliği, Konya Teknik Üniversitesi Uzay Teknolojileri Topluluğu’na bağlı Selçuk Roket Takımı ile paylaştı. Selçuk Roket Takımı, yüksek irtifa kategorisinde de birinci olarak Konya’ya iki ödülle döndü. Yarışmalarda galip gelen takımlara ödüllerini Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN verdi.